Кооперація: вчора, сьогодні, завтра..

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Днями у Стрийському фаховому коледжі Львівського національного аграрного університету в рамках тижня циклової комісії обліково-економічних дисциплін відбулася науково-практична конференція на тему: "Кооперація: вчора, сьогодні, завтра".

Роботи конференції проводилась за такими напрямами:

 1. Передумови виникнення кооперативного руху в Галичині;
 2. Роль жінки в кооперації;
 3. Сучасний стан кооперації;
 4. Кооперація за кордоном;
 5. «Від ідеї до розвитку».

Основна мета конференції полягала у дослідженні кооперативного руху в історії Галичини та який вплив в цьому феномені мало  наше місто Стрий, а також виявити закономірності розвитку кооперації за кордоном,  вияснити сучасний стан кооперації та її перспективи.

Серед запрошених були: П. І. Маковський, громадський діяч, приватний підприємець, голова наглядової ради КС «Вигода», директор ТОВ «Альфа-омега плюс»; М. М. Вишньовський, громадський діяч, тренер з кооперації Львівської аграрної дорадчої служби; З. Б. Ханас, громадський діяч, краєзнавець, журналістка, письменниця; І. Я. Рінило, директор коледжу; викладачі та здобувачі освіти Стрийського фахового коледжу і Львівського національного аграрного університету.

Відкриваючи конференцію І. Я. Рінило підкреслив важливість обраної теми та напрямків роботи конференції і закликав здобувачів освіти вивчати, зберігати, а з часом і примножувати славні сторінки історії нашого краю.

Голова пленарного засідання В. М. Борис у своїй доповіді «Маслосоюз» - економічне диво XX століття» навів слова Євгена Олесницького: «Плоди землі не можуть викормити місцевого населення. І тому у нас є привіз збіжжя до краю, а з краю вивозимо тільки людей (малося на увазі масова еміграція до Америки та Європи)...

Гірко про це говорити, але пройшло від того часу 120 років, а галичани і надалі шукають щастя на чужині.

З. Б. Ханас цікаво розповіла про Ольгу Бачинську, яка в другій половині 20-х – 30-х років мала значний вплив на розвиток «Маслосоюзу і разом  з такими людьми, як Андрій Палій, Андрій Мудрик впорядковувала статут маслосоюзу та була з ними і безпосередніми організаторами, і членами Дирекції післявоєнного Маслосоюзу.

М. М. Вишньовський провівши аналіз невдач фермерських господарств у після колгоспний час, детально зупинився на розвитку сімейних ферм, зокрема, сімейних ферм Іванки і Миколи Кемпи, Галини і Миколи Ільницьких, Люби Пастушок, Оксани і Ореста Мажаків, де створені, за словами Михайла Михайловича, комфортні умови для тварин.

Особливо учасників конференції зацікавила інформація про сімейний бізнес

родини Мажаків, адже їхня донька здобуває фах бухгалтера у нашому коледжі і її виступ був побудований на тих цінностях, що сповідують її батьки в основі яких лежить любов до праці, до їх підприємницької діяльності, яка стає уже змістом життя.

П.І. Маковський у своєму виступі розказав, про Кредитну спілку “ВИГОДА”, де він є головою Спостережної ради, як про успішний продукт кооперації, що вже майже 30 років ефективно працює на наших теренах маючи 15 філій, 60 тисяч клієнтів, 2 тис вкладників, 60 працівників, 7 тисяч кредитів та сплачує в бюджет  понад 6 млн. грн податків щорічно,  а активи складають 100 млн грн.

Петро Ількович підкреслив, що   місія кредитної спілки у плеканні кооперативних цінностей в громаді через довіру, дбаючи про стабільність і надійність установи за допомогою надання якісних фінансових послуг, сприяти становленню заможного, свідомого сучасного українця-християнина. До речі, кредитною спілкою заплановано у 2022р. провести III Всесвітній Фестиваль Українських Кредитних Спілок. Він закликав долучатися до цього, направду, значного проекту на наших теренах.

О.О. Шмілик повідомив, що у 2019р. ФГ «Рідня» з благословення владики Тараса (Сеньківа) та участі Стрийської єпархії УГКЦ, спільно з християнською службою порятунку, започатковано програму «Добрий господар», а в 2021р. – кооператив з вирощування квасолі яськи «Стрийський ясь». Мета якого долучити до вирощування квасолі яськи на власній присадибній ділянці якомога більше бажаючих, щоб  збільшити дохідність малих сімейних господарств. До речі, така «грядка Розуму» плекається і в нашому коледжі.

Соломія Земан, здобувачка освіти Львівського національного аграрного університету ( н. к. Прокопишин О. С., к.е.н, доцент ЛНАУ) зупинилася на  заходах щодо формування ефективних умов для розвитку сільськогосподарських обслуговуючих, серед яких:

 • удосконалення законодавчої бази та всебічна інформаційна підтримка сільськогосподарського кооперативного руху з боку держави;
 • залучення широкого кола соціально активних громадян до процесу розвитку сільськогосподарської кооперації шляхом економічної участі та популяризації кооперативної ідеї самодопомоги.

Значна частина здобувачів СФК ЛНАУ взяли участь в дослідженнях розвитку кооперативного руху в Галичині та його впливу на національний та міжнародний рівень кооперації.

Конференція пройшла в атмосфері плідної роботи.  В  результаті цього заходу слід зазначити наступне:

 1. Історія кооперативного руху свідчить, що Стрийщина є колискою молочарської кооперації в Галичині;
 2. Фермерські господарства,  що виникли на  основі розпаювання колгоспної власності, на жаль, не спромоглися   в достатній мірі задовольнити країну товарною сільськогосподарською продукцією. На це були і є, як суб’єктивні, так об’єктивні причини.
 3. Агрохолдінги вирощуючи монокультури та в гонитві за прибутками спустошують   сільськогосподарські землі і, в цілому, негативно впливають на економічну і екологічну ситуацію села;
 4. Зарубіжний досвід дає підстави для надії у розвитку  коопераційного руху в сільськогосподарському виробництві;
 5. Є обнадійливі приклади кооперації,  в тому числі і на теренах Стрийщини. Підтвердженням цьому є  і кредитна спілка «Вигода».
 6. Державі потрібно більшу увагу звернути на розвиток сімейних ферм.
 7. Всім, хто має бажання отримувати додатковий заробіток, необхідно долучатися до підприємницької діяльності. Можна почати із квасолі яськи. Консультації та допомогу можна отримати в кооперативі «Добрий господар».
Голова циклової комісії
обліково-економічних дисциплін
В. М. Борис


82408, Україна, Львівська область, м. Стрий, вул. Львівська, 169
© 2022 СФК ЛНУП. Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать ВСП "Стрийський фаховий коледж Львівського НУП" або безпосередньому авторові цих матеріалів. Використання будь-якого матеріалу, що міститься на сайті, дозволене тільки із посиланням на даний ресурс.